Przeglądy techniczne jednostek pływających
Od tego dnia przeprowadziliśmy już ponad 100 inspekcji na różnego rodzaju jednostkach od lodołamaczy po łodzie ratunkowe.
Pobierz zlecenie wykonania przeglądu technicznego

Procedura wykonania przeglądu technicznego jednostki pływającej żeglugi śródlądowej 2025
- oględziny zewnętrzne, polegające na obejrzeniu zewnętrznych, widocznych konstrukcji, mechanizmów i urządzeń, bez ich demontażu, w celu oceny ogólnego stanu technicznego jednostki.
- oględziny wewnętrzne w celu oceny stanu konstrukcji, sprawności urządzeń i mechanizmów w stanie
rozmontowanym (w części lub całości) lub po obejrzeniu urządzeń od wewnątrz.
Na podstawie oględzin zewnętrznych i wewnętrznych podejmowana jest decyzja o zakresie tzw. analizy szczegółowej polegającej na wykonaniu badań, pomiarów i prób.
Na podstawie zlecenia, upoważniony podmiot sprawdza czy jednostka spełnia określone w uwarunkowaniach prawnych wymagania bezpieczeństwa w zakresie budowy statku, jego stałych urządzeń, wyposażenia, właściwości manewrowych, ochrony wód, powietrza i ochrony przed hałasem.
Przed przystąpieniem do przeglądu technicznego weryfikowana jest dokumentacja statkowa. Następnie przeprowadzane są oględziny zewnętrzne i oględziny wewnętrzne, opisane w punkcie 5.
W kolejnym etapie sporządzana jest lista badań, pomiarów i prób do analizy szczegółowej. Analiza szczegółowa przeglądu technicznego obejmuje następujące zagadnienia:
– konstrukcja kadłuba,
– stateczność, niezatapialność, wolna burta,
– manewrowość jednostki,
– urządzenia pokładowe, w tym:
– urządzenia kotwiczne,
– urządzenia cumownicze,
– urządzenia holownicze,
– urządzenia sczepiające,
– urządzenia sterowe,
– urządzenia maszynowe,
– układy napędowe,
– zbiorniki paliwa, oleju i wody,
– zbiorniki ciśnieniowe,
– rurociągi,
– urządzenia elektryczne i automatyki,
– urządzenia nawigacyjne,
– instalacje ochrony ppoż.,
– urządzenia przeładunkowe i dźwigowe,
– instalacje zapobiegające zanieczyszczaniu środowiska i emisji hałasu.
Armator zleca wykonanie czynności kontrolnych zgodnie z listą badań, pomiarów i prób. Końcowym etapem przeglądu technicznego są próby w ruchu jednostki. Po analizie kompletnej dokumentacji jakościowej sporządzany jest protokół z przeglądu technicznego i wydawane jest orzeczenie z przeglądu technicznego.
Przegląd techniczny wykonywany jest przed upływem terminu ważności dokumentu bezpieczeństwa wydanego przez dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej. W orzeczeniu z przeglądu technicznego określany jest termin przeprowadzenia kolejnego przeglądu. Zgodnie z art. 34l. Ustawy o Żegludze Śródlądowej świadectwo zdolności żeglugowej lub uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej wydaje się na 5 lat w przypadku jednostek o napędzie mechanicznym lub na 10 lat w przypadku jednostki bez napędu mechanicznego.